Azdavay tanıtımı,fotoğrafları,videoları,firmaları,ilanları

Kırk basamak (kuyu) mağarası

Kırk basamak (kuyu) mağarası

Kırk basamak (kuyu) mağarası Küre Dağları Milli Park sınırları içerisinde bulunan,yörede Kurt girmez olarak bilinen Kart Dağında,Çatak Kanyonunun Pınarbaşı tarafındadır.

Mağaraya Azdavay İlçe Merkezine 25 Kilometre uzaklıkta olan Kayabaşı Köyü Nalbantoğlu Mahallesine kadar araçla, diğer iki kilometrelik bölümü ise ormanlık patika yoldan veya Ahat Köyü Örencik Mahallesine kadar araba ile diğer bölümü ise yaya olarak ulaşılabiliyor.

Ağzı kuyu şeklinde olan mağaraya inmek için merdivenle 6-7 metre aşağıya inmek gerekiyor. Mağara yaklaşık 200 metrekare civarı tabanı kayalar ve dikitler tavanında ise sarkıtlar bulunan alandan oluşuyor.

Mağarada yaşam alanı bulunmamaktadır.

Yöre halkınca çok eskilerden beri bilinen mağara uzunca bir zamandır kullanılmadığından yerini bilenler azalmıştır. Küre dağları milli parkı alan kılavuzları yaptıkları arama ile mağaranın yerini tesbit etmişler ve çürüyerek mağara tabanına düşen ahşap merdiven yerine yeni merdiven yaparak mağaraya inmişlerdir.

Yöre halkından alınan bilgiye göre; uzun yıllar önce köyler kalabalık iken mandası olan aileler mandalarını kurt girmez dağına bırakırlarmış. Arada mandalara bakmaya giden vatandaşlar rakımı yüksek olan bölgede su kaynağı az olduğundan mağaraya girer ve su ihtiyaçlarını karşılarlarmış.

Kırk basamak (kuyu) mağarası fotoğrafları

Kırk basamak (kuyu) mağarası videosu

kayabaşı kuyu mağarası

kayabaşı kuyu mağarası

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ