Azdavay tanıtımı,fotoğrafları,videoları,firmaları,ilanları
Azdavay İlçesi Haber Tanıtım

Çatak Kanyonu

Çatak Kanyonu

Azdavay’ın en önemli turizm değerlerinden olan Çatak Kanyonu, Küresel Çevre Fonu desteğiyle Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar ile Avrupa’da seçkin korunan alanları simgeleyen PAN Parks sertifikası olan Küre dağları milli parkı içresinde, Karakuşlu Köyü sınırları içinde olup ilçe merkezine 7 km. uzaklıktadır. Bu yolun 6 km.si araç yolu 1 km.si orman içindeki yürüyüş parkurundan oluşur.Dünyanın 4. büyük kanyonu olması özelliğine sahip Çatak Kanyonu cazibesi, vahşiliği, gizemli görüşüyle ziyaretcilerin ilgisini çekmektedir.900 Metre yüksekte bulunan gözetleme noktasından kilometrelerce kanyon uzantısını seyretmek ayrı bir keyiftir. Kanyon, Çatak köprüsünün 1-2 Km aşağısında başlayıp Tüsköy ‘e kadar kesintisiz devam etmektedir, burada bir açıklık mevcuttur. Tüsköy ‘den kanyon tekrardan başlayıp İnönüne kadar kesintisiz devam etmektedir.Kanyon içinde geçilebilir 7 km. alanı ve yüzerek veya bot ile geçilebilmektedir.İçerisinde tabiattan harika görüntüler saklamaktadır. Geçilmesi çok zor olmamakla birlikte teçhizatsız denenmemelidir.

Çatak Kanyonu Cam terası

Çatak Kanyonuna yapılan cam teras ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

15 metresi kanyon boşluğunda olmak üzere toplam  33 metre boyunda ve 10 metre genişliğinde çelik konstrüksiyon üzerine yapılan cam teras 250 kişi kapasiteli.

Projede, 250 kişi aynı anda cam bölümde olsa dahi boşluktaki bölümde 60 ton civarı bir yük olacağını buna karşı beton içine alınan inşaat demiri ile sarılmış 17 metrelik çelik konstrüksiyon bölümünün 900 ton olduğu belirtiliyor.

Kanyon derinliği yer yer 9 yüz metreye çıkan Çatak Kanyonunun terasın yapıldığı bölümün çay yatağından yüksekliği 450 metre.

Terasın yanlarından ve iki balkonundan 7 kilometre uzunluğundaki kanyon boşluğu izlenebilir.

Teras dan el değmemiş doğa,şansınız varsa yanınıza alacağınız dürbünle kanyon boşluğundaki yaban hayvanlar dahi izlenebilir.

Cam teras fotoğrafları

 

 

 

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ