Azdavay tanıtımı,fotoğrafları,videoları,firmaları,ilanları
Azdavay İlçesi Haber Tanıtım

Azdavay İlçesi

Azdavay İlçesi

Bu makalemizde Azdavay,Azdavay Nerede,Azdavay tanıtım,Azdavay’da Ekonomi,Azdavay’da Turizm,Azdavay’ın coğrafi konumu,Azdavay’ın tarihi,Azdavay Yöresel Giysiler ve Azdavay hakkında çeşitli hakkında bilgiler yer almaktadır.

AZDAVAY NEREDE

Kastamonu Haritası

Kastamonu Haritası

Azdavay Kastamonu iline bağlı,batı Karadeniz bölgesinde,Şenpazar,Doğanyurt,Küre,Ağlı Daday,Pınarbaşı ve Cide ilçeleri ile sınırı olan bir ilçedir.

İlçenin Merkez,Karşıyaka,Bahçelievler ve Yenimahalle olmak üzere 4 mahallesi ve 49 Köyü vardır.

ilçe merkezindeki Cumhuriyet Caddesi isimli ana caddesi boyunca caddenin iki tarafını süsleyen ıhlamur ağaçları,temiz hava ve bol çiçek çeşitliliğinden dolayı her derde deva balı,bozulmamış yöreye özgü kütüklerden yapılmış köy evleri,keşfedilmeyi bekleyen mağaraları ve doğası ilgi çekmektedir.

AZDAVAY YÖRESEL GİYSİLER

Azdavay’ın Köylerinde halen günlük yaşamda bayanlar tarafından giyilen azdavay yöresel giysiler Avrupa çapında tanınmıştır.Çeşitli folklor ekipleri tarafından folklorik kıyafet olarak kullanılmaktadır.Bu kıyafetin önlük ve kuşak kısmı ev tezgahlarında dokunmaktadır. Tekke ve bağlık kısmı ise elle işlenmektedir.

AZDAVAY’DA TURİZM

Çatak kanyonu cam teras,Aşıklar Köprüsü,Çatak Kanyonu,Medil Mağarası,Akçasu,Saray Şelalesi,Anıt Ağaç ve 132 memeli türünün 40 ının ve 129 kuş türünün barındığı dünyanın 13. Pan parksı olan Küre Dağları Milli Parkı gibi turistik mekanları ve mesire alanları ile kendine özgü yapısı olan bir ilçedir.

Ilıca Şelalesi,Valla Kanyonu,Horma Kanyonu,Ilgarini Mağarası gibi turistik mekanların bulunduğu Pınarbaşı İlçesine 25 kilometre uzaklıkta olup özel araçla yarım saat den kısa bir sürede ulaşım sağlanabilmektedir.

 

AZDAVAY’DA EKONOMİ

İlçede istihdam yaratacak sanayi yatırımı olmadığından göç veren yöreler sıralamasında en başlarda olup emekli memleketi haline gelmiştir.

Yeraltı zenginlikleri yönünden taş kömürü yatakları bulunmaktadır.1950 li yıllarda Bakırcı Köyü yakınlarında Zonguldak kömür işletmeleri tarafından çalıştırılan ocak bir süre sonra kapatılmıştır.

Yine ilçenin Maksut köyünde T.T.K. tarafından 1970 li yıllarda açılan maden ocağı yaklaşık 20 yıl çalıştırıldıktan sonra 1990 yılında kapatılmıştır.Sonraki yıllarda bu yörelerdeki açık ve kapalı maden alanlarında özel sektörce ara ara çalışmalar olduysa da da istihdam ve ilçeye katkı olarak 1970-1990 yılları arasındaki performansa yaklaşamamıştır.

Azdavay ilçesinin gelir kaynağı genelde tarım ve hayvancılık olsa da,köylerde yaşanan göç nedeniyle vatandaşların yaş ortalaması yükseldiğinden tarım veya hayvancılık yapan nüfus azalmış dır.Bazı köylerimizdeki vatandaşlar kurdukları kooperatifler aracılığı ile orman işlerinde çalışarak geçimini sağlamaktadır.

İlçede özel sektör tarafından çalıştırılmakta olan mermer ocakları işçi istihdamı  ve  nakliye hizmeti alması ile ilçe ekonomisine katkı sağlamaktadır.

İlçedeki mermer ocaklarının çoğalması ile nakliyecilerin bir araya gelerek kurdukları S.S. Azdavay Motorlu Taşıtlar Kooperatifinin üye sayısı artmakta dolayısı ile  ilçe ekonomisine katkısı da gün geçtikçe artmaktadır.

AZDAVAY’IN COĞRAFİ KONUMU 

İlçenin Rakımı 830 metredir. Akarsularından Devrekani çayı, Devrekani ilçesinden çıkarak Cide ilçesinde denize ulaşır. Valay çayı, Gümürtler çayı belli başlı akarsularıdır.

AZDAVAY’IN TARİHİ

Azdavay´ın tarihi hakkında arkeolojik kazılara göre M.Ö.8´nci yüzyılda Paflogonyalılara kadar uzanmaktadır. Çeşitli tarihlerde Gasgaslar, Etiler, Dorlar, Kimerler, Lidyalilar, İranlilar, Kapadokyalılar, Helenler, Pantuslar, Galadyalılar, Bitonyalılar, Romalılar, Bizanslılar egemen olmuştur.

Candaroğulları zamanında Kastamonu sancağına bağlı 36 kadılıktan biri olarak idare edilmiş,1460 yılında Fatih Sultan Mehmet´in Kastamonu´yu Osmanlı topraklarına katmasıyla Azdavay´da Osmanlı ülkesine dahil edilmiştir.Azdavay Osmanlılar zamanında Daday’a bağlı kadılık olarak görülmektedir. Daday 1868 yılında Kastamonu’ya bağlı ilçe haline geldiğinde Azdavay, Daday İlçesine bağlı bir nahiye haline gelmiştir.

Osmanlılardan günümüze ulaşan bir tarihi eser yoktur. 1868 yılında Daday Kastamonu’ya bağlı bir ilçe durumuna getirildiğinde 20 evde 233 kişinin yaşadığı Azdavay’ın  Daday’a bağlı bir bucak olduğu görülmektedir. Aynı yönetim Cumhuriyetin kuruluşundan sonrada yürütülmüştür.

Azdavay İlçesi 12.02.1945 tarih ve 4869 sayılı Kanun ile ilçe statüsü kazanmış, 1 Nisan 1946 tarihinden itibaren ilçe olmuştur. Bu tarihten önce Daday İlçesine bağlı bir bucak olan Azdavay mesafe uzaklığı ve ekonomik bağlılığın az oluşu nedeni ile ilçe olmuştur.

AZDAVAY’DA EĞİTİM

Azdavay köylerindeki nüfus azalışından dolayı köy okullarının tamamına yakını kapanmış olup köylerde bulunan öğrenciler taşımalı sistemle ilçe merkezindeki okullara getirilmekte veya ilçedeki okullarının pansiyonlarında kalmaktadır.İlçede bir İlkokul (Atatürk ilkokulu), bir Orta okul (75.Yıl C.YİBO) bir lise (Azdavay Anadolu Çok Proğramlı Lisesi),bir Anadolu İmam hatip okulu ve Kastamonu Meslek Yüksek Okulu yerleşkesi bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Salih Serkan Çetin dedi ki:

    Azdavay merkezde kalabileceğimiz bir otel var mı?

BİR YORUM YAZ